از آن‌جا که کیش به عنوان منطقه آزاد محسوب می‌شود، تعداد زیادی از افراد تمایل دارند کالاهایی را بدون پرداخت عوارض و تعرفه گمرک کیش به مناطق داخلی ایران و شهرهای مختلف وارد کنند. حتی بسیاری از مسافران نیز قوانین گمرک کیش و قوانین ترخیص کالا را زیر پا می‌گذارند. اما بهتر است بدانید که ترخیص کالا از گمرک کیش دارای شرایط و قوانین خاص خودش است.
قوانین و مقررات گمرک کیش درهنگام ورود:
لوازم شخصی مسافران که شامل تلفن همراه، لپ‌تاپ و دوربین‌های عکاسی و سایر وسایل مشابه است نیازی به ثبت در زمان ورود ندارد. همچنین مسافران باید به خاطر داشته باشند که اگر در زمان ورود به جزیره کالایی دارند که احتیاج به ثبت دارد برگه ثبت کالا را تهیه کنند و آن را در گمرک ثبت کنند. در زمانی که مسافر قصد خروج از جزیره را داشته باشد این اقلام مطابقت داده می‌شود. همچنین برای مسافران خارجی سقف ورود کالا وجود دارد.
اکنون این سقف شامل ۱۶۰دلار کالا است که شامل ۵۰۰ دلار پرداخت عوارض گمرک می‌شود. همچنین این کالاها نباید جنبه تجاری داشته باشند و در لیست کالاهای ممنوعه کشور باشند. همچنین برای ورود حیوانات و گونه‌های گیاهی از کشورهای خارجی باز هم مجوز و بررسی خاص نیاز است. خاویار یکی از محصولات گران قیمت ایران است و به همین دلیل واردات و صادرات این محصول نیاز به رعایت قوانین مخصوص به خود را دارد، به همین دلیل هر مسافر می‌تواند به میزان یک کیلوگرم خاویار وارد کیش کند که البته باید حتما مهر اداره شیلات را هم داشته باشد.

محدودیت‌های انتقال بار در گمرک کیش:
محدودیت‌هایی در زمینه انتقال وجه و طلا به کیش وجود دارد. مسافران کیش نباید بیش‌تر از ۵۰۰۰ دلار را به همراه داشته باشند همچنین مسافران نباید بیش از ۱۵۰ گرم طلا را به عنوان زیور آلات به همراه داشته باشند. همچنین در صورتی که مسافران نقره با خود دارند باید به صورت زیور آلات و ظروف باشد و هر مسافر می‌تواند تنها تا ۳ کیلوگرم نقره را به همراه داشته باشد. همچنین در صورتی که مسافران با وسایل و خودروی شخصی خود وارد جزیره کیش شوند به گونه‌ای که خودرو از بنادری مانند، آفتاب، لنگه یا چارک سوار کشتی‌های خودروبر می‌کنند، حتما باید مراحل کابوتاژ را بگذرانند قوانین کابوتاژ یا کرانبری خودرو با ثبت خودرو و بازرسی گمرکی در مبدا و همچنین مقصد در اسکله‌های کلان بری صورت گیرد که مستلزم به ارائه کارت ماشین، گواهی نامه و برگه عدم سوءپیشینه می‌باشد. همچنین ورود کالاهای ممنوعه به داخل جزیره کیش ممنوع است.

قوانین و مقررات ترخیص کالا از گمرک کیش در هنگام خروج:
به خاطر داشته باشید که روند بررسی کالاها و تشریفات گمرک پروسه‌ای زمانبر است. بنابراین مسافران باید این زمان را مد نظر قرار دهند. همچنین هر مسافر در طول سال اجازه ورود کالای مجاز تا سقف ۸۰ دلار را تنها به شرط غیرتجاری بودن با معافیت پرداخت عوارض گمرکی را داراست.

پرداخت عوارض برای چه نوع کالاهایی است:
برای کالاهای بیشتر از ۸۰ دلار باید عوارض پرداخته شود. همچنین اگر ماموران گمرک تشخیص بدهند کالایی نیاز به ثبت معافیت گمرکی دارد، مسافر باید از دفتر صدور کارت سبز در ترمینال فرودگاه، کارت سبز بگیرد. به خاطر داشته باشید که خارج کردن لوازم خانگی بزرگ مانند تلویزیون و یخچال و دارو بیشتر از مصرف شخصی ممنوع است و همچنین برای اسباب‌کشی نیاز به مجوز است. همچنین خارج کردن‌ مواد اولیه و قطعات فنی واحدهای تولیدی از منطقه آزاد کیش توسط مسافران ممنوع است. مسافران مجاز هستند تا سقف خاصی، وجه نقد پول رایج کشور خودمان و یا زیورآلات را به همراه داشته باشند. پیش از سفر، باید از مراجع رسمی، از میزان این سقف مطلع شد. این قوانین برای مسافرانی که با خودرو شخصی وارد جزیره می‌شوند یکسان است.
علاوه بر این، کسانی که با خودرو شخصی به جزیره کیش سفر می‌کنند به اخذ مجوزهای دیگری هم در هنگام انتقال خودرو به کیش نیاز دارند. این مسافران باید حتما کارت خودرو و کارت شناسایی مالک خودرو را به همراه داشته باشند و اطلاعات کارت خودرو با مشخصات خودرو از جمله شماره سیلندر و موتور خودرو مطابق باشد. به خاطر داشته باشید که مسافران باید کلیه قوانین گمرکی را رعایت کنند.

قاچاق کالا:
همکاری نکردن با ماموران گمرک کیش، تلاش برای استتار و مخفی کردن کالاها و تلاش برای خروج کالا از درگاهی جز گمرک، همگی قاچاق به حساب می‌آید و در کیش پیگرد قانونی دارد. مسافرانی که حیوان خانگی به همراه دارند، حتما باید شناسنامه و مجوز‌های مربوطه از دامپزشکی را با حفظ رعایت موارد قرنطینه‌ای و بهداشتی همراه خود داشته باشند در غیر این صورت نمی‌توانند وارد این جزیره شوند.

eranico.com