🔺جزیره کیش جزو مناطق زرد است/ قرنطینه بیماران بی بضاعت کرونایی در یک هتل

🔸دکتر رضانیا : ما نظارت‌های چندلایه را در شکل‌های مختلف تشکیل دادیم و برای ادارات، اصناف، اماکن گردشگری، فعالیت‌های تولیدی و کارگران تیم‌های نظارتی مختلف تشکیل دادیم و از آنجایی که جزیره کیش یک جزیره مسافرپذیر است اولین تلاش ما این است که ریسک انتقال بیماری از مسافران به سایرین را کاهش بدهیم.
رضانیا با اشاره به اینکه از شهریور تا آبان رشد ورود مسافر به جزیره وجود داشته است، افزود: ما تلاش کردیم که به اجرای پروتکل‌ها اجازه ندهیم اتفاق ناگواری در جزیره بیفتد زیرا هیچ تضمینی نمی‌توان داد که فردی که قبل از پرواز تست کرونا داده و منفی بوده، در هواپیما و یا در طول مسیر مبتلا به کرونا نشده باشد.
🔺وی با اشاره به همکاری بخش خصوصی ادامه داد: تهیه کیت‌های PCR، تهیه داروهای مرتبط با کرونا، تهیه اقلام بهداشتی و حفاظتی و قرنطینه بیماران کاملا با همکاری بخش خصوصی انجام شد. همچنین افراد بی‌بضاعت که باید قرنطینه می‌شدند و امکان قرنطینه جدا نداشتند را با تشکیل یک ستاد مورد حمایت قرار دادیم و یکی از هتل‌ها را بعد از تامین اعتبار تبدیل به نقاهتگاه کردیم و تمام هزینه‌ها رایگان بود و ۱۴ روز آنها در هتل قرنطینه می‌شدند.
با اشاره به اینکه تاکنون سازمان منطقه آزاد کیش بیش از ۱۰ میلیارد تومان برای کنترل بیماری کرونا به صورت مستقیم هزینه کرده است، گفت: ما در این مدت طرح غربالگری را به صورت جدی و به شکل حضوری و تلفنی انجام دادیم و به هیچ عنوان از اینکه آمار مثبت بیماری بالا برود هیچ هراسی نداشتیم.

وی ادامه داد: تا امروز ۳ هزار و ۵۱ بیمار کرونا مثبت در جزیره شناسایی شدند که از این تعداد ۲۱ نفر فوت کردند که ۵ نفر از آنها از مسافرین بودند. همچنین هر جسدی که به دست ما می‌رسید از آن نیز تست کرونا می‌گرفتیم تا بتوانیم اگر اطرافیان متوفی کرونا گرفته بودند، آنها را قرنطینه و زنجیره ابتلا را قطع کنیم.

رضانیا با اشاره به اینکه در روزهای اخیر بر اساس غربالگری، تعداد بیماران کاهش یافته است، گفت: ما تقریبا روزی ۴۸ تست را با هدف غربالگری انجام می‌دهیم و تست‌ها را به شکل PCR انجام می‌دهیم که مطمئن‌ترین تست است و خوشبختانه در بین افرادی که نمونه‌گیری انجام می‌دهند هیچ مورد مبتلا به کرونا وجود نداشته است.

وی ادامه داد: تمام کسانی که تست کرونای آنها در کیش و یا سایر نقاط کشور مثبت می‌شود اطلاعات آنها در سامانه ثبت می‌شود و نمی‌توانند برای سفر بلیت بخرند و از کیش خارج شوند و یا به کیش وارد شوند. ما بعد از قرنطینه حداکثری به سمت نظارت حداکثری حرکت کردیم زیرا باید جان و نان با هم تامین شود و نمی‌توان قرنطینه حداکثری را به صورت طولانی ادامه داد.
نه تنها در جزیره کیش بلکه در هیچ نقطه‌ای از کشور که بیماری مستقر شده را نمی‌توان کاملا پاک کرد، افزود: تنها راه کنترل اپیدمی رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شناسایی بیماران و جداسازی در اولین فرصت از افراد سالم است و ما در ۹ ماه گذشته این کار را انجام دادیم و امروز حدود ۳۰۰۰ مسافر به صورت روزانه وارد جزیره می‌شوند که هرکدام حداقل سه روز می‌مانند اما شرایط کنترل بیماری در جزیره خوب است.

رضانیا افزود: اگر ما این کنترل‌ها را شدید اجرا نمی‌کردیم و پروتکل‌ها را کامل اجرا نکرده بودیم قطعا با یک بحران بزرگ در جزیره روبه‌رو بودیم اما با مشارکت دادن خود مردم و برخورد با کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کردند، از این بحران جلوگیری کردیم.

🔸بر اساس آمار، جزیره کیش هم‌اکنون در حالت زرد است و ما روزانه هر ۵۰ هزار نفر جمعیت ۲ نفر بستری در بیمارستان داریم و اگر تعداد بستری‌های ما افزایش پیدا کند قطعا سطح قرنطینه و کنترل را بالا می‌بریم.

ilna.news