🔺کاهش سرمایه بازاریان کیش به علت نوسانات نرخ ارز و ویروس کرونا

🔸رحمان سادات نجفی با اشاره به آخرین وضعیت اقتصادی و بازارهای کیش گفت: وضعیت بازار تابع وضعیت اقتصادی کشور است و هر متغیری که بر اقتصاد تاثیر بگذارد قطعا بر بازار نیز تاثیر می‌گذارد. در این میان نرخ ارز و عدم ثبات در بازار ارز تاثیر زیادی بر نوسانات بازار گذاشته است و متاسفانه فعالین اقتصادی که در مناطق آزاد فعالیت می‌کنند دچار ضرر شدند و سرمایه‌های آ‌نها سه پنجم کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: وقتی نرخ ارز متغیر است و ارزش پول داخلی کاهش پیدا می‌کند و پول خارجی گران می‌شود فعالان بازار مجبورند برای تامین کالای ارز از ذخیره خود استفاده کنند و نمی‌توانند جنس جدید را با قیمت قبلی جایگزین کنند و سرمایه‌ها کوچک می‌شود.

وی با اشاره به تاثیر ویروس کرونا علاوه بر افزایش قیمت ارز بر وضعیت بازار ادامه داد: هر چند ویروس کرونا تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد بازار و خرید و فروش در جزیره گذاشته اما خوشبختانه جزیره کیش وضعیت بحرانی ندارد و بر اساس اعلام ستاد مبارزه با کرونا رنگ جزیره کیش زرد است.

وی ادامه داد: ما تلاش کردیم که در طول دوران کرونا تعطیل نشویم و هر چند آسیب‌ها جدی به بازار وارد شده است اما با حفظ پروتکل‌های بهداشتی خوشبختانه هیچ کدام از فعالان بازار مشکل با بیماری کرونا نداشتند و امروز تقریبا هر سه روز یک بار یک بیمار بستری کرونا وجود دارد و می‌توان امیدوار بود که مشکلات حل شود.

ilna.news