🔸دبیر اجرایی شورای هماهنگی فعالین اقتصادی مناطق آزاد با تاکید بر اینکه مناطق آزاد سالمترین و شفاف ترین فعالیت های اقتصادی را دارند گفت: مناطق آزاد نسبت به بسیاری از حوزه ها و دستگاه ها دولتی کارنامه بهتری دارند و شاید امروز تاوان این سلامت و شفافیت را می دهند.

🔺محمد صادق مبرهن با اشاره به طرح اصلاح قوانین مناطق آزاد کشور که توسط برخی نمایندگان به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه شده است در پاسخ به اینکه ارائه چنین طرحی چه ضرورتی دارد اظهار کرد: اینکه چه نیازی به اصلاحات قوانین مناطق آزاد است سوالی است که ما هم بارها از دوستان کمیسیون اقتصادی پرسیده ایم.

وی افزود: از آن ها سوال کرده ایم که کجای قوانین فعلی ایراد داشت که نیاز به اصلاحات دارد و پاسخ آنها این است که خوب اجرا نشده و به لحاظ اجرایی ایراد دارد.

دبیر اجرایی شورای هماهنگی فعالین اقتصادی مناطق آزاد با بیان اینکه اگر بحثی درست اجرا نشده و یا در اجرای آن مشکل دارد نباید حذف شود یا تغییر کند افزود: در چنین مواقعی باید نظارت ها بر حسن اجرای قوانین بیشتر شود نه اینکه قانون حذف یا تغییر داده شود.

وی افزود: این کشمکشی است که با دوستان داریم و توسط نامه نظرات خود را از طریق شورای هماهنگی فعالین اقتصادی که از تشکلهای صنفی ۵ منطقه آزاد کشور تشکیل شده است اعلام کرده ایم.

مبرهن با اشاره به اینکه این طرح قانونی کردن تخلفاتی است که طی ۱۰ سال گذشته در حق مناطق آزاد صورت گرفته است افزود: دوستان بنا به تشخیص و دید خود به دنبال قانونی کردن تخلفاتی هستند که دستگاه های معارض علیه مناطق آزاد انجام داده و می دهند و آنچه این طرح هدف قرار داده است ایجاد حاشیه امنی برای ادامه دخالت در فعالیت های مناطق آزاد است

وی تصریح کرد: آن ها به نوعی با این طرح تلاش دارند تا حضور غیرقانونی خودشان را در مناطق آزاد توجیه کنند و بیشتر بر روی دو مزیت اصلی مناطق آزاد، معافیت گمرکی و معافیت مالیاتی به دنبال اصلاحات هستند که عملا با این بحث و اصلاحیه به طور کامل نقض می شود.یا طوری مشروط می شود که قابلیت اجرا نخواهد داشت یعنی دیگر انگیزه ای برای سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در آینده در این مناطق نخواهد بود .

دبیر اجرایی شورای هماهنگی فعالین اقتصادی مناطق آزاد تاکید کرد: از سوی دیگر بحث مدیریت یکپارچه ای است که بنابر اهداف اولیه قوانین در مناطق آزاد مد نظر بوده که نقض شده و تمامی دستگاه های سرزمین اصلی خود را برای دخالت در این مناطق محق می دانند. و در یک جمله فلسفه وجودی مناطق آزاد زیر سوال می رود.

وی با تاکید بر اینکه در مناطق آزاد باید به دنبال ایجاد انگیزه برای جذب سرمایه گذاران باشیم افزود: در حالی بخشی از کشور را در وسعت های بالا مناطق آزاد نامیده اند( مانند آبادان، خرمشهر، ماکو ) که تنها دهان پر کن است و مناطق آزاد بر بخش کوچکی از آن ها نیز حاکمیت ندارند.

مبرهن افزود: در میان مناطق آزاد کشور تنها سه منطقه کیش، قشم و چابهار با سرعت نسبتا مناسبی در حال حرکت رو به جلو بود که دستگاه های معارض بنابر دیدگاه های خود زمینه های ورود خود را به این مناطق در قالب برخی ناهنجاری هایی که شاید قابل طرح هم نبود بزرگ کردند و یک را هزار گفتند و به مسئولان کل کشور اینگونه القا کردند که مناطق آزاد درصد بالایی در تخلفاتی همچون قاچاق، فرار مالیاتی و تصییع حقوق کارگران و غیره را دارند.

وی تصریح کرد: همین امروز هم پس از نزدیک به سه دهه می توانم بگویم که مناطق آزاد در خصوص تمامی این موارد شفاف ترین و سالمترین هستند و شاید این مشکلات به دلیل این است که در بسیاری از حوزه ها از سرزمین اصلی و دستگاه های دولتی کارنامه بهتری دارند و امروز تاوان کارهای خوب خود را می دهند.

دبیر اجرایی هماهنگی شورای فعالین اقتصادی با اشاره به اینکه در کشور ما برخی اوقات اگر بخشی خوب کار کند مورد امر و نهی واقع می شود که سرعت کار خود را کاهش دهد به جای اینکه به دیگر بخش ها امر شود که سرعت کار خود را بالا ببرند خاطر نشان کرد: انتظار ما از قانونگذاران در مجلس انقلابی یازدهم این بود که مزایای مناطق آزاد را ارتقاء دهند، نظارت ها را بیتشر کنند و جلوی دخالت دستگاه های سرزمین اصلی را بگیرند. اما گویا قصه برعکس شده است

مبرهن از رسانه های ارتباط جمعی درخواست کرد تا برای حفظ مزیت های مناطق آزاد کشور و جذب سرمایه هایی که در صورت تصویب این قوانین از کشور خارج خواهند تلاش کنند زیرا در صورت تصویب اصلاحیه مذکور مزیت های مناطق آژاد از بین رفته و با سرزمین اصلی یکی خواهد شد و دیگر انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این مناطق وجود نداشته و سرمایه گذاری ها موجود با این شرایط مطمئنا ضربه می خورند .

fidarna.ir