⭕️معاون اول رئیس جمهور اسحاق جهانگیری گفت: جهت گیری اصلی فعالیت‌ها در مناطق آزاد باید همواره به سمت توسعه صادرات باشد.

🔸نقش و جایگاه مناطق آزاد در این برهه حساس برای رفع نیاز‌های کشور قابل توجه بوده و امیدواریم با اصلاحات انجام شده شاهد توسعه فعالیت‌ها در مناطق آزاد کشور باشیم.

معاون اول رییس جمهور امروز (دوشنبه) در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی بر نقش مناطق آزاد کشور در توسعه بویژه در دوران سخت تحریم‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: جهت گیری اصلی فعالیت‌ها در مناطق آزاد باید به سمت توسعه صادرات در آینده باشد، زیرا این جهت گیری می‌تواند علاوه بر جذب سرمایه گذاری موجب رونق فعالیت‌ها در این مناطق شود.

وی با قدردانی از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و نیز مدیران عامل و اعضای هیات مدیره مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی، گفت: تهیه طرح جامع برای مناطق ویژه اقتصادی می‌تواند توسعه سامان یافته مناطق و در نهایت به ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری و توسعه منجر شود.

آقای جهانگیری با تاکید بر توجه به بودجه مصوب و قوانین از سوی مدیران عامل مناطق آزاد، از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی خواست تا گزارش عملکرد مبنی بر اجرای تکالیف الزام شده از سوی شورا را در سال‌های گذشته ارائه دهند.

در این جلسه که وزرای امور خارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشتند، مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گزارشی از طرح‌ها و اقدامات انجام شده در این مناطق ارائه کرد.

در این جلسه علاوه بر تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸ سازمان‌های مناطق آزاد کیش، اروند، انزلی، ارس، ماکو و چابهار، اعضا با طرح جامع مناطق ویژه اقتصادی کازرون، بانه، کاوه، شهرکرد، دامغان، سرخس، دوغارون و فرودگاه پیام موافقت کردند.

واگذاری زمین رایگان به اداره ثبت اسناد و املاک کیش جهت احداث ساختمان اداری و مجوز پرداخت نقدی از ۲۰ درصد بصورت شناور تا ۵۰ درصد در پروژه ترمینال جدید فرودگاه کیش از دیگر مصوبات این جلسه بود.

در این جلسه همچنین اصلاح اساسنامه سازمان‌های مناطق آزاد، اصلاح محدوده منطقه ویژه اقتصادی لامرد، قصرشیرین و رامشاد و تدقیق محدوده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در قسمت‌های ۱ و ۲ نیز به تصویب شورای عالی رسید.

تعیین محدوده منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه امام خمینی (ره) و نیز موافقت با انتشار اوراق و صکوک برای مناطق آزاد چابهار، قشم و ارس در چارچوب بودجه مصوب و رعایت مقررات بانک مرکزی از دیگر مصوبات این جلسه بود.

در این جلسه مقرر شد در صورت اخذ نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، مجوز لازم برای قیمت‌های جدید و تغییر احجام و مقادیر کار خارج از سقف تعیین شده در ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمانی در پروژه ترمینال جدید فرودگاه کیش ارائه شود.

iribnews.ir