مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش گفت: با افزایش نرخ خدمات و هزینه های بالای زندگی با رویکرد مهاجرت معکوس در کیش روبرو هستیم که در آینده ما را با کمبود سرمایه های انسانی متخصص و ماهر روبرو می کند.

به گزارش روزنامه اخبار کیش، رحمان سادات نجفی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما در خصوص رفع مشکل مالیات بر ارزش افزوده بر کالا در مناطق آزاد اظهار کرد: آنچه به عنوان قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب و به مناطق آزاد تسری یافت کاملا با روح قوانین این مناطق در تعارض و تضاد است و نه تنها به بنگاه های اقتصادی آسیب بالایی وارد کرده بلکه نیروی انسانی ماهر را نیز از این مناطق دور می کند.
وی در پاسخ به اینکه گفته می شود این قانون اصلاح شده است تاکید کرد: ما امیدوار بودیم در اصلاحات دائم قانون این نقصه بر طرف شود زیرا قرار بود کیش و قشم و چابهار در این اصلاحات از قانون مالیات بر ارزش افزوده مستثنی شود.
سادات نجفی ادامه داد: در این اصلاحات بخش هایی آورده شده است که بر اساس آن برخی از کالاها در مناطق آزاد با شاخص جمعیتی کم، تراز تجاری به سمت صادرات و محصور با تاییدات گمرگ از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شناخته شده است که کاملا واضح نیست و ابهاماتی در آن دیده می شود.
وی با اشاره به اینکه عده ای معتقدند که این قانون شامل حال ما هم خواهد شد تصریح کرد: در قانون اصلی مناطق آزاد که با شفافیت، وضوح و روشنایی کامل از معافیت مالیاتی مناطق آزاد سخن گفته شده است عده ای آن را مخدوش کرده اند چه رسد به این اصلاحات قانونی که ابهاماتی نیز در آن وجود دارد.
به گفته وی وضع مالیات بر مناطق آزاد که خارج از شمول قوانین گمرکی هستند به مانند این است که ما برای کشورهای همسایه قانون مالیات وضع کنیم.
مدیرعامل جامعه بازاریان افزود: با شرایط کنونی مانند شیوع بیماری کرونا و بازشدن کشورهای همسایه به روی گردشگران با حربه های مانند تزریق واکسن رایگان امروز بازارهای کیش در شرایط رکود بالایی قرار گرفته اند همچنین هتل ها و مراکز گردشگری ما با آسیب های اقتصادی بالایی روبرو هستنند و در صورت ادامه وضعیت ما با چالش شدید نیروی انسانی ماهر روبرو خواهیم شد.
وی تاکید کرد: امروز با توجه به آمارهای رسمی شاهد مهاجرت معکوس دو برابری ساکنان جزیره کیش نسبت به سال گذشته هستیم ( آمار باطل کردن کارت های کیشوندی)که این به دلیل افزایش هزینه های خدمات و نرخ بالای زندگی در جزیره کیش است و البته آمار واقعی بیش از این ارقام است (زیرا بسیاری از مهاجران لوازم خود را حراج کرده و خرده بار از کیش خارج می کنند که نیاز به باطل کردن کارت کیشوندی ندارد) و می تواند علاوه بر به تعطیلی کشاندن بنگاه های اقتصادی بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی ما را در آستانه نابودی قرار دهد.
سادات نجفی با اظهار امیدواری به یافتن راهکارهای عملیاتی و اجرایی از سوی مسئولان برای رفع مشکلات کیش و بازگشت به دوران رونق در این خاکپاره مرجانی خاطر نشان کرد: ما تا به امروز به امید زنده بودیم و از شرایط سخت بسیاری گذر کرده ایم و امیدواریم از این گذرگاه سخت نیز با همت همه مردم و مسئولان به سلامت عبور کنیم .